مراسم رونمایی از کتاب «مونو/شورایی و گفت‌وگو با مردم» نوشته ی آریان رضائی با اجرای حمیدرضا نعیمی، و با حضور. هنرمندانی چون رضا گوران، کیومرث مرادی، احترام برومند، خانواده زنده یاد جواد ذوالفقاری، مهدی شفیعی، سعید اسدی، امیرحسین شفیعی، محسن حسن زاده، پریناز آل آقا و …شامگاه یکشنبه ۳۰ دی ماه در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

حمیدرضا نعیمی در ابتدای مراسم با طرح صحبت های مقدماتی خود درباره ی کتاب مونو/شورایی و گفت و گو با مردم که از سوی انتشارات افراز روانه بازار کتاب شده است گفت: این کتاب از آنجایی که حاصل تجربیات اجرایی مولف است بسیار ارزشمند بوده که از خواندن آن بسیار لذت بردم . نعیمی همچنین با بررسی نمایش های اخیر آریان رضائی به نقد و بررسی آثار او پرداخت و توضیحاتی درباره ی شیوه ی بازی گری در این جنس از تئاتر ارائه کرد.

در ادامه رضا گوران برای رونمایی از کتاب به روی صحنه آمد و از تجربیات خود در این زمینه برای معرفی آگوستوبوآل در دهه ی هشتاد در ایران سخن گفت وی همچنین اشاره کرد که ارزش کار آریان رضائی در برخورد علمی و پژوهشی در آثار اجرایی اش است.

وی افزود: «ما با دعوت از دستیار فرانسوی بوآل به ایران ورک شاپی برگزار کردیم و نمایشی بر اساس شیوه های بوآل در کارگاه نمایش تئاترشهر اجرا کردیم

 

کیومرث مرادی دیگر سخنران این مراسم بود. وی با اشاره به جملات تاثیرگذاری از کتاب مونو/شورایی به تقد و بررسی کتاب پرداخت و در بخش دوم صحبت هایش با ذکر دلایلی تئاتر ستمدیدگان و روش های بوآل را یک جریان تئاتری نامید و با طرح پرسش از مهدی شفیعی و احترام برومند و مخاطبان حاضر در سالن ارتباط دوسویه و گفت و گویی ایجاد کرد که طی آن شفیعی و برومند و سایرین نظرات خود را برای جمع مطرح کردند .

کیومرث مرادی از تجربه ی خود پس از تماشای نمایش برلین در شهر تبریز گفت و آریان رضایی را در نقش جوکر ستود چراکه توانست نمایش را در بستر واقع‌گرایی حفظ کند، و چالش های فروانی در مسیر مشارکت مخاطب قرار دهد.

در ادامه ی مراسم پیام ویدئویی دکتر برنت بلر از چهره های مطرح این حوزه در کالیفرنیا برای حاضرین پخش شد