آرین رضایی طراح کارگاه رپرتوار تئاتر شورایی در جشنواره تئاتر شهر از اجرای سه نمایش زنانه به عنوان ماحصل این کارگاه خبر داد و عنوان کرد این رپرتوار با موضوع نادیده انگاری زنان در رابطه برپا شده است.

آرین رضایی که در چهارمین جشنواره تئاتر شهر کارگاه تئاتر شورایی را برگزار کرده درباره این کارگاه و ماحصل آن که به صورت اجرای سه اثر نمایشی خواهد بود به خبرنگار مهر گفت: کارگاه تئاتر شورایی در قالب مدرسه تئاتر چهارمین جشنواره تئاتر شهر در ده جلسه در فرهنگسرای سرو برگزار شد و تعداد ۱۵ هنرجو در این کارگاه شرکت کردند. این هنرجویان حضوری فعال در این کارگاه داشتند که در همین راستا در پایان دوره سه اثر نمایشی برای اجرا در جشنواره تئاتر شهر آماده شد.

وی افزود: این سه نمایش «وقتی برلینِ ۲ شورایی می شود» نوشته بهار کاتوزی، «پیش از صبحانه جدلی» بر اساس «پیش از صبحانه» یوجین اونیل و «قوی تر» بر اساس نمایشنامه ای به همین نام نوشته اگوست استریندبرگ هستند که به ترتیب شنبه ۲۸ و دوشنبه ۳۰ شهریور ماه و چهارشنبه اول مهرماه در ساعت ۱۸:۳۰ در فرهنگسرای ارسباران اجرا خواهند شد. نمایش «وقتی برلینِ ۲ شورایی می شود» ورژن زنانه یک متن مردانه است. من دو سال پیش در همین جشنواره «وقتی برلین ۱ شورایی می شود» نوشته محمد یعقوبی را اجرا کردم که کار برگزیده هم شد. امسال پیشنهاد دادم که بهار کاتوزی «وقتی برلینِ ۲ شورایی می شود» را با نگاهی زنانه بنویسد.

رضایی درباره دلایل انتخاب این آثار بیان کرد: انتخاب این آثار به سه علت عمده بود؛ یکی اینکه هر سه کار مونولوگ هستند و در مونولوگ رابطه دوسویه دچار آشفتگی شده و دیالوگ سرکوب می‌شود این عدم شکل گیری دیالوگ استاندارد بسیار مدنظرم بود چرا که در یک اجرای تئاتر شورایی ما تماشاگران را ترغیب به علت یابی می کنیم. علت دوم حضور زن در محوریت هر سه کار بود. نادیده انگاری زنان در رابطه موضوع این کارگاه است و این سه اثر همگی این مساله را در محوریت قرار داده اند. علت سوم انتخاب این نمایشنامه ها شناخته شدنشان در ایران و جهان بود. تلاش ما این بود که در اجراهای این رپرتوار، مخاطب با این نکته مهم روبرو شود که در تئاتر شورایی چه بر سر نمایشنامه می آید.

این کارگردان تئاتر در پایان صحبت‌هایش درباره پرداختن به مسایل زنان در این کارگاه یادآور شد: در پیشبرد این کارگاه تلاش کردم فضای آموزش و یادگیری را از حالت آمرانه و مرسوم استاد – شاگردی خارج کنم و در یک تعامل دوسویه همه از هم یاد بگیریم. پرداختن به موضوع زنان را دو سال است پیگیری می کنم. تا پیش از این در کارهایم به موقعیت هایی می پرداختم که مردان در محوریت آن بودند اما در آن آثار نیز همیشه با سرکوب هایی روبرو می شدم که زنان را محدود و منفعل می کرد به همین دلیل بیشتر سرکوب های زنان در رابطه برایم دغدغه شد و تصمیم گرفتم در این کارگاه به مساله زنان در مواجهه با یک رابطه را مدنظر قرار دهم.

منبع: مهر نیوز