1973176

آریان رضایی طراح رپرتوار تئاتر «مونو/شورایی» با اشاره به ویژگی های این اجرا عنوان کرد در این رپرتوار مخاطب تبدیل به بازیگر می شود.

آرین رضایی طراح رپرتوار تئاتر «مونو/شورایی» که قرار است در بخش مهمان جشنواره تئاتر فجر اجرا شود در این باره به خبرنگار مهر گفت: این رپرتوار با نام رپرتوار تئاتر شورایی در چهارمین جشنواره تئاتر شهر اجرا شد که ماحصل یک کارگاه آموزشی به حساب می‌آمد اما قرار است این رپرتوار با تغییراتی با نام رپرتوار «مونو/شورایی» در بخش مهمان جشنواره تئاتر فجر در کافه تریای سالن اصلی تئاتر شهر اجرا شود.

وی ادامه داد: در جشنواره تئاتر شهر این رپرتوار رویکردی زنانه داشت و سه نمایشنامه «وقتی برلینِ ۲ شورایی می شود» نوشته بهار کاتوزی، «پیش از صبحانه جدلی» بر اساس «پیش از صبحانه» یوجین اونیل و «قوی تر» بر اساس نمایشنامه ای به همین نام نوشته اگوست استریندبرگ که هرسه مونولوگ بودند، اجرا شد. در اجرای جشنواره رویکرد مردانه را هم به اجرای جشنواره اضافه کردیم و براین اساس نمایشنامه ای از محمد یعقوبی جایگزین نمایشنامه بهار کاتوزی شده است.

رضایی یادآور شد: این سه اجرا به شیوه مونو/شورایی اجرا می شوند. مونو/شورایی شیوه ای جدید در تئاتر شورایی است که از ترکیب مونولوگ با تئاتر شورایی شکل می گیرد. از آنجا که هر دو این شیوه های اجرایی فرم انتقادی در تئاتر هستند از ترکیب آنها می توان با جهان تک‌صدایی مبارزه کرد. در واقع ما در این رپرتوار یک نوع چالش فرمی داریم و در اجرای کار تمرینی برای رسیدن به گفتگو شکل می گیرد.

این کارگردان تئاتر در پایان صحبت هایش متذکر شد: در رپرتوار مونو/شورایی این مساله مدنظر قرار می گیرد که چرا آدم ها بیشتر به مونولوگ گرایش پیدا کرده و به برقراری گفتگو علاقه ای ندارند. همچنین در این اجرا مخاطب تبدیل به بازیگر می شود و نقش مهمی در این رپرتوار ایفا خواهد کرد.

رپرتوار مونو/شورایی از ۴ تا ۶ بهمن ماه ساعت ۱۸:۳۰ در قالب جشنواره بین االمللی تئاتر فجر در کافه تریای تئاتر شهر اجرا خواهد شد.

روح الله کمانی، الهه پورجمشید، مهتاب باجلان، پرنیان گودرزی بازیگران این رپرتوار هستند.

لینک خبر در خبرگزاری مهر